ZIELONE WROTA

KRYTERIA WYŚWIETLANIA ARTYKUŁÓW

  Gastronomia    Potrawy regionalne

Wytwarzany tradycyjną metodą z mleka pozyskanego od bardzo starej rasy krów, tzw. rasy Polska Czerwona, zastąpionych niegdyś krową holenderską, a w ostatnich latach stopniowo przywracaną do hodowli.


 

Od wieków szczególną czcią w Polsce otaczano chleb. W niektórych wsiach do dnia dzisiejszego kultywuje się zwyczaj obrzędowego pieczenia własnego chleba w oparciu o tradycyjne receptury.


 

Miody pszczele występują w dwóch naturalnych postaciach: płynnej – zwanej patoką i stałej, do której przechodzą wraz z upływem czasu, określanej jako krupiec.


 

Dawni Kurpie żywili się skromnie, głównie czarnym chlebem, kartoflami, kapustą, burakami, kaszą. Wśród napojów królowały barszcze, sok brzozowy oraz piwo jałowcowe.


 

Potrawy, które można skosztować w restauracjach czy gospodarstwach agroturystycznych w Suwałkach, Sejnach, Puńsku i innych miejscowościach swoimi korzeniami wywodzą się z kuchni litewskiej.


 

Sękacz, mrowisko, korowaj, mazurek moczony, marcinek...


 

Bogactwo czystych łąk i pastwisk sprawia, iż w województwie podlaskim prężnie rozwija się produkcja mleka, a, co za tym idzie, również doskonałych serów, z których wiele wpisanych jest na Listę Produktów Tradycyjnych ...


 

Kińdziuk, kiełbasa wiejska...


 

Chrupiące i lekko kwaśne wyróżniające się zapachem kopru i czosnku.


 

Dużą atrakcyjnością kulturowo - etniczną w województwie podlaskim charakteryzują się miejscowości Bohoniki i Kruszyniany. Zwiedzić tam można meczety i mizary, rozwija się również tradycyjna kuchnia tatarska.