ZIELONE WROTA

Obwodnica Rowerowa Narwiańskiego Parku Narodowego

2 dniowa trasa o długości 90 km, niebieskie znaki, centralna część woj. podlaskiego.


Obwodnica Rowerowa liczy 90 km i prowadzi drogami wokół Narwiańskiego Parku Narodowego. Wykorzystywana jest również przez turystów zmotoryzowanych jako obwodnica turystyczna NPN.

Obwodnica umożliwia zwiedzanie osobliwości przyrody nadnarwiańskiej oraz wielu zabytkowych miasteczek, w tym: Choroszczy, Tykocina, Kurowa, Waniewa, Suraża i wielu innych.

Obwodnicę Rowerową przecinają piesze szlaki turystyczne, co daje możliwość wyboru różnych wariantów zwiedzania obszaru NPN. Jest to trasa 2 dniowa.

Wycieczkę rozpoczynamy na Rynku 11 Listopada w Choroszczy, gdzie zwiedzamy zespół klasztorny, podominikański. W kościele świeżo odrestaurowane freski.

Następnie ulicami: Branickiego, Sieniewicza, Żółtkowską dojedziemy do Pałacu Branickich, obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych, a dalej do Żółtek.

 

 

Przy szosie krajowej Białystok-Warszawa, mijamy pomnik z okresu powstania listopadowego i budynek dawnej komory celnej. Przekraczamy most na Narwi i skręcamy w prawo. Do Tykocina jedziemy przez Złotorię, gdzie znajduje się drewniany kościół i murowana plebania z pocz. XX w. W XIV w. Tutaj u ujścia Supraśli do Narwi wznosił się niegdyś zamek mazowiecki. Wzdłuż drogi do Tykocina po prawej stronie rozciąga się panorama Doliny Narwi. W Tykocinie zwiedzamy cmentarz z kaplicą rodziny Glogerów, dawną rezydencję ekonomiczną, obecnie Tykociński Dom Kultury, pomniki: Orła Białego i S. Czarnieckiego, kościół i klasztory, ruiny zamku, synagogę, obecnie muzeum.

 

 

 

Z miasta kierujemy się na południe do Jeżewa mijając po lewej grodzi¬sko średniowieczne. Jadąc dalej przez lasy, docieramy do Starego Jeżewa, gdzie mieszkał Zygmunt Gloger. Za skrzyżowaniem skręcamy w lewo do Kurowa, gdzie w pałacu z XIX w. mieści się siedziba Zarządu Narwiańskiego Parku Narodowego.

 

 

 Tu możemy zatrzymać się na nocleg na polu biwakowym, zwiedzić ekspozycję przyrodniczą, popływać kajakiem lub łodzią.

 

Drugiego dnia jedziemy równolegle ze Szlakiem im. Wł. Puchalskiego do Waniewa, dawnego miasteczka nad Narwią, a następnie przez wieś Jeńki do Płonki Kościelnej. Tu zwiedzamy kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej z XVII w., pomnik króla Jana III Sobieskiego. W Łapach możemy zatrzymać się na obiad i zwiedzić dwa kościoły. Z Łap jedziemy do Suraża drogą wzdłuż Narwi, z której roztaczają się malownicze widoki na dolinę rzeki. Surażu zwiedzamy grodzisko średniowieczne i kościół, a na drugim brzegu Społeczne Muzeum Archeologiczne i przy wyjeździe z miasta kirkut. Od Suraża jedziemy wschodnią granicą otuliny Narwiańskiego Parku Narodowego, przez Borowskie-Michały, Turośń Dolną, gdzie skręcamy w lewo do Baciut. Po drodze zwiedzamy w Dobrowodzie cmentarz średniowieczny, na który zaprowadzi nas Szlak Włókniarzy. Dojeżdżamy do stacji kolejowej, skręcamy w prawo do wsi, gdzie znajduje się kaplica z XVIII w., za nią punkt widokowy na dolinę Narwi. Zjeżdżamy stromym stokiem do Zawad, gdzie skręcamy w lewo i w prawo do Choroszczy. Po drodze mijamy w Zaczerlanach ośrodek „Monaru” i przydrożne krzyże prawosławne. Dojeżdżamy do szosy Białystok-Kruszewo, którą biegnie zielony, "Rowerowy Szlak Światowida". Zatrzymujemy się przy Pomniku Powstańców 1863 r. Ze wzgórza podziwiamy panoramę Choroszczy. Miejsce to znajdujące się w obrębie granic miasta Choroszcz, nazywane jest przez mieszkańców „Szubienicą”. Na wzgórzu wznosi się pomnik upamiętniający stracenie 11 powstańców, wzniesiony w roku 1989 staraniem Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. Tuż obok bieleją symboliczne krzyże brzozowe. U podnóża, na skarpie widnieje godło powstańcze a nieopodal miejsce na ognisko. Jako ciekawostkę należy podać, że stając w centralnej części kręgu ogniskowego należy skierować wzrok w kierunku wierzy kościoła w Choroszczy. Przy dobrej widoczności zaobserwujemy dokładnie pokrywający się z kopułą świątyni maszt stacji przekaźnikowej w Krynicach. Zdążając drogą do Choroszczy zamykamy obwodnicę Narwiańskiego Parku Narodowego.

 

Opracowanie: Tomasz Szlagowski – Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej „Światowid” przy M-GCK w Choroszczy.