ZIELONE WROTA

Szlak ,,Bagno Wizna"

Niebieski 33 - kilometrowy szlak rozpoczyna się nieopodal przebiegu szlaku rowerowego Euro Velo R - 11 i prowadzi do Ośrodka ,,Brama na Bagna" w Strękowej Górze, a następnie do Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Trasa:

Sulin Strumiłowo - Grądy Woniecko - Rutki - Jawory Klepacze - Chlebiotki Stare - Strękowa Góra - Laskowiec

 

Prowadząc skrajem interesujących przyrodniczo obszarów niegdyś zmeliorowanego Bagna Wizna, mija wybudowaną w latach 60 - tych osadę Grądy Woniecko - miejsce życia ponad tysiąca pracowników socjalistycznego Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Następnie szlak mija Rutki - Kossaki z zachowanymi domami drewnianymi i murowanymi z przełomu XIX i XX wieku. Prowadzi  do Ośrodka ,,Brama na Bagna" w Strękowej Górze i następnie do Laskowca, skąd w dalszą drogę wzdłuż meandrów Narwi lub w głąb bagien biebrzańskich można się udać szlakiem im. Ł. Górnickiego lub Podlaskim Szlakiem Bocianim.

 

Zobacz przebieg trasy (kliknij aby powiększyć):

 


Dokładny przebieg szlaku wraz z lokalizacją na mapie obejrzysz również na tablicy sieci szlaków rowerowych przy Ośrodku ,,Brama na Bagna" w Strękowej Górze, gdzie podziwiać można niedawno odsłonięty pomnik śledzia i pokazowe instalacje kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych. Jeśli nie dysponujesz własnym rowerem - zapytaj o możliwość skorzystania z roweru w Ośrodku ,,Brama na Bagna".

 

Masz dosyć kapryśnego lata w mieście? Odetchniesz i nabierzesz sił na szlakach rowerowych ,,Brama na Bagna", które bezpiecznie przeprowadzą Cię przez bagienne obrzeża Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego. Ukoisz się sielskością - pieszczotą porannej mgły i powiewu wiatru, pejzażem wiejskiej architektury, zapachem żniw, smakiem przydrożnych jeżyn. Kto wie, może nawet spotkasz łosia?

Zapraszamy na szlaki rowerowe obszaru ,,Brama na Bagna".

 

Na stronie internetowej www.bramanabagna.pl znajdziesz mapę dojazdu.