ZIELONE WROTA

POTRAWY TATARSKIE

Dużą atrakcyjnością kulturowo - etniczną w województwie podlaskim charakteryzują się miejscowości Bohoniki i Kruszyniany. Zwiedzić tam można meczety i mizary, rozwija się również tradycyjna kuchnia tatarska.


W gospodarstwie agroturystycznym „Tatarska Jurta” w Kruszynianach serwowane są tradycyjne potrawy takie jak: babka ziemniaczana, cebulniki, cymes, czibureki, jeczpomak, kibiny, kołduny, kurabje, pachlawa, pierekaczewnik, pieremiacz, samsa, smalec gęsi, szyjka z gęsi.

 

Pierekaczewnik (pieróg) to ciasto makaronowe, nadziewane farszem (z pokrojonego mięsa wołowego, baraniny, sera lub masy jabłkowej), zwijane w kształt rogala i polewane masłem. Po upieczeniu wygląda jak przekładaniec. Zazwyczaj ma 30 cm średnicy i waży około 3 kg. Jako pierwszy produkt z województwa podlaskiego został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Pierekaczewnik z „Tatarskiej Jurty” otrzymał II miejsca w kategorii „Smak” w konkursie „Podlaska Marka Roku 2004” organizowanym przez Podlaski Urząd Marszałkowski.

 

Składniki:
ciasto: 1 kg mąki tortowej, 4 całe jaja, sól, 1,5 kostki masła,
farsz mięsny: 1 kg posiekanej wołowiny lub baraniny, 4 posiekane cebule, sól, pieprz, mielona papryka;
farsz słodki: 1 kg jabłek lub 1 kg tłustego sera białego, garść namoczonych rodzynków, 2 łyżki cukru, sok z 1/2 cytryny


Z mąki, jaj, szczypty soli i wody (tyle ile mąka weźmie) zagniatane jest ciasto. Po jego wyrobieniu dzieli się je na 4 części. Ciasto jest  wałkowane na cieniutkie placki. Składniki na farsz łączone są ze sobą. Plastry ciasta smarowane są roztopionym masłem, następnie  farszem  i układane jeden na drugim. Następnie ciasto jest zwijane, łączone jego  brzegi  i układane na kształt litery ”O”. Pierekaczewnik pieczony  jest około 2 godzin w temperaturze 200°C.

 

Kołduny tatarskie to małe pierożki z mięsnym, baranim, wołowym lub cielęcym surowym farszem gotowane w rosole. Kołduny z „Tatarskiej Jurty” otrzymały pierwsze miejsce podczas regionalnej edycji „Festiwalu Kuchni Polskiej – Kuchnia Kresowa i Podlaska”.

 

Składniki:
ciasto: 2 szklanki mąki, 2/3 szklanki gotowanej osolonej wody,
farsz: 20 dag polędwicy wołowej, 20 dag udźca baraniego, 20 dag baraniego łoju nerkowego, sól, cukier, pieprz, 1 łyżeczka majeranku, 1 ząbek czosnku, 2-3 łyżki rosołu, 2-3 litry rosołu wołowego,


Z mąki i przegotowanej osolonej wody wyrabia się ciasto – długo około 1 godz. Gdy będzie sprężyste –  wybija się je ze wszystkich  stron o stolnicę, przykrywa ścierką i odkłada na godzinę. Mięsa drobno pokrojone (łój starty na tarce) doprawiane są przyprawami, cukrem i roztartym czosnkiem. Farsz wyrabia się ręką, dodając parę łyżek rosołu. Z rozwałkowanego ciasto wykrawane są krążki. Na każdym kładzie się porcję farszu i zalepia. Kołduny kładzie się na wrzący rosół i gotuje na małym ogniu przez 3 - 5 min.


Cebulniki - pierożki z mięsem wołowym, baranim lub gęsim z drobno posiekaną cebulką, pieczone w piekarniku.

 

Składniki:
ciasto: 2 szklanki mąki, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 szklanka mleka, 1 jajo, 1 łyżeczka soli,
farsz: 1/2 kg wołowiny, 1/2 kg cebuli, sól, pieprz, roztopione masło.

 

Sodę zmieszaną z mlekiem dodaje się do mąki wraz z jajkiem i solą. Ciasto jest zagniatane, formowane w  wałek, który krojony jest w kostkę. Z kawałków ciasta toczy się kulki. Posiekane mięso oraz cebulę łączy się ze sobą doprawiając solą i pieprzem. Kulki ciasta rozwałkowywane są na placuszki i na nich układany jest farsz. Po zalepieniu brzegów ciasta, pierożki smaruje się roztopionym masłem i układa na natłuszczonej blasze. Czas pieczenia to 40 minut w temperaturze 180-200°C.

 

Pieremiacze – pierogi smażone w głębokim tłuszczu.


Składniki:
ciasto: 1 kg mąki, 1 kostka masła, 1 szklanka śmietany, 2 jaja, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, po szczypcie soli, pieprzu i cukru,
farsz: 1 kg wołowiny lub gęsiny, 3 cebule, sól, pieprz, 1 ząbek czosnku, olej do głębokiego smażenia

 

Drobno posiekane mięso mieszane jest z poszatkowaną cebulą, przyprawami i roztartym czosnkiem. Mąkę z posiekanym masłem, śmietaną, jajami, solą, pieprzem, cukrem oraz sodą należy zagnieść i wyrobić. Po rozwałkowaniu ciasta wykrawane są krążki, na które nakładany jest surowy farsz. Następnie krążki zwijane są w sakiewki, zlepiane, wrzucane na głęboki rozgrzany olej i smażone.Tatarska Jurta, Kruszyniany 58, 12-120 Kruszyniany
Dżenneta Bogdanowicz
tel. 085 710 84 60, kom. 0606 603 760


www.kruszyniany.pl/str/potrawy.htm
http://kuchnia.gazeta.pl/kuchnia/1,54047,2936894.html