TURYSTYKA -> Kalendarz imprez

Zielone Kino "Zemsta Głuszca"

16 sierpnia 2008


Zielone kino czyli sierpień z filmem przyrodniczym

Wszystkich miłośników dobrego kina i pięknej przyrody zapraszamy do kina pod chmurką. W każdą sierpniową sobotę o godz. 20.00 będziecie Państwo mieli okazję obejrzeć filmy dokumentalne i przyrodnicze, w których główne role grają ludzie z terenu Suwalszczyzny i piękne suwalskie pejzaże. Projekcje odbędą się na stacji początkowej Wigierskiej Kolei Wąskotorowej w Płocicznie. Wstęp jest bezpłatny.

Zapraszamy 16 sierpnia w najbliższą sobotę na projekcję trzeciego z tego cyklu filmu.

„Zemsta głuszca”
Produkcja: Polska, Zespół Telewizji Polskiej
Rok produkcji: 1990 r.
Czas trwania: 29’
Realizacja: Waldemar Karwat
Scenariusz: Waldemar Karwat, Andrzej Pankiewicz
Zdjęcia: Ryszard Janowski


Krótki reportaż opowiada o losach kolejki wąskotorowej do przewozu drewna na terenie Puszczy Augustowskiej w końcu lat 80-tych XX wieku. Zostali w nim pokazani robotnicy pracujący na kolejce oraz relacje pomiędzy działalnością człowieka, a siłami przyrody. Główne role grają tu piękno lasu oraz mieszkańcy wsi puszczańskich
Kolejka powstała po wkroczeniu niemieckich wojsk okupacyjnych w czasie pierwszej wojny światowej, po roku 1915. Służyła do przewozu drewna z terenów składowisk i bindug. Linie torowisk o szerokości 600 mm miały długość około 50 km.
Z biegiem czasu, linie kolejki były rozbudowywane. Kolejka funkcjonowała do połowy lat 80 XX wieku. Od tej chwili rozpoczęła się jej dewastacja. W celu jej zachowania dla przyszłych pokoleń , w roku 1991 została wpisana do rejestru zabytków województwa suwalskiego jako Zespół Komunikacyjny Wąskotorowej Kolei Leśnej w Płocicznie w granicach od stacji Płociczno do szosy Sejny – Augustów wraz z terenem przyległym do torów.
Wiosną 2001 roku, z inicjatywy pana Stanisława Huryna i przy poparciu dyrekcji parku, ośmiokilometrowy odcinek kolejki został uruchomiony dla ruchu pasażerskiego.

Następny pokaz - 23 sierpnia film w reżyserii Leszka Skrzydło „Kopalnia nad Czarną Hańczą” Na projekcji filmu będą osoby biorące udział w jego realizacji !!!
Zielone Wrota 2006-2021 © Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju "AGRO-GROUP"