PRZYRODA -> Aktualności przyrodnicze - archiwum

14.05.2007

Ptasie pisanki

W większości ptasich gniazd pojawiły się już jaja. Niektóre z nich zachwycają nas swoimi kolorami i wzorami na skorupce. Kiedy przypadkowo natkniemy się na gniazdo z lęgiem warto przyjrzeć się przez krótką chwilę tym małym arcydziełom przyrody.


Jedne z najładniejszych jaj znosi, wszędzie pospolity w naszym kraju, drozd śpiewak. Niebieskie, czarno nakrapiane jaja składa w gnieździe, którego wnętrze ma charakterystyczną twardą, jakby tekturową wyściółkę. Śpiewak formuje ją z własnej śliny i próchna.

 

Jaja drozda śpiewaka

Gniazdo zięby

 

Podobne ale mniejsze jaja składają gil i dziwonia. Również błękitnego koloru jajeczka ale bez nakrapiania znoszą czapla siwa, pokląskwa, pokrzywnica, pleszka, muchołówka żałobna i muchołówka białoszyja. Białe jaja w czarne plamki – jak sierść dalmatyńczyka – należą do wilgi oraz łyski, a podobny wzór ale na różowym tle noszą jaja zaganiacza.

 

Jaja łyski

Gniazdo sroki

 

Trznadel i potrzos malują swoje jaja w przedziwne ciemne zygzaki, niteczki i przecinki na jaśniejszym podkładzie, dające w efekcie wzorzysty marmurek. Znane wszystkim dobrze, wróbel i mazurek, składają jaja od prawie jednolitych do mocno cętkowanych, w różnych odcieniach bieli, brązu i niebieskości. Jeszcze większą zmiennością ubarwienia i wzorów nakrapiania jaj w obrębie jednego gatunku wyróżnia się świergotek drzewny, ma także mewa śmieszka.

 

Jaja śmieszki

 

Jednak mistrzem w tworzeniu pisanek jest kukułka, która potrafi wyprodukować „jajo falsyfikat”, tzn. dokładnie dopasowane kolorystycznie do lęgu innego ptaka, któremu podrzuca swoje jaja.  Nasze perkozy – dwuczuby, rdzawoszyi, perkozek i zausznik – farbują jaja! Ich skorupka po złożeniu jest biała ale szybko nabiera brudno-beżowego koloru od gnijących roślin wodnych, z których zrobione są pływające gniazda perkozów. 

 

Gniazdo perkoza rdzawoszyjego

 

Trudno nazwac "ptasimi pisankami" jaja niemal zupełnie białe – składają je sowy, dzięcioły i gołębie, a także bączek, remiz, kraska, zimorodek, żołna, kopciuszek, jerzyk, jaskółka brzegówka i oknówka. Większośc z tych gatunków ma lęgi głęboko ukryte w dziuplach lub norkach, gdzie jaja nie muszą mieć maskujących barw.

Piotr Tałałaj - Biebrzański Park Narodowy

 

Jaja sowy płomykówki

 
Zielone Wrota 2006-2018 © Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju "AGRO-GROUP"